Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij

Czarnobiałe zdjęcie Szkoły Muzycznej z roku 1978. Budynek całkowicie z czerwonej cegły wejście po schodach prowadzi do przedsionka obok oszklenia. Przed szkołą plac oraz widoczne drzewa i drewniany płot.

Historia szkoły

Historia szkoły:

Państwowa Szkoła Muzyczna I Stopnia w Starogardzie Gdańskim została powołana do życia zarządzeniem Ministra Kultury i Sztuki Zarządzeniem Nr 57 z dnia 11 lipca 1973 roku.

Na siedzibę szkoły przeznaczono zabytkowy budynek w centrum miasta, jednak wymagał on rozbudowy i modernizacji. Budynek z 1888 r. zbudowany przez starogardzkich przemysłowców Winkelhausenów został rozbudowany o dodatkowe skrzydło z 16 klasami. W tym czasie szkoła muzyczna mieściła się w obecny budynku Publicznego Gimnazjum nr 2 w Starogardzie Gdańskim, przy ul. R. Traugutta 2.

21 sierpnia 1978 roku zainaugurowano szósty rok szkolny w historii Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia w nowej siedzibie przy ul. T. Kościuszki 28.

24 listopada 1995 r. był dniem szczególnym. Dzięki staraniom ówczesnego dyrektora szkoły, Stanisława Karbowskiego, Rady Pedagogicznej i uczniów, Minister Kultury i Sztuki RP nadał szkole imię Witolda Lutosławskiego.
Z czasem Państwowa Szkoła Muzyczna stała się inicjatorem i organizatorem życia muzycznego w Starogardzie.

DYREKTORZY SZKOŁY

Pierwszym dyrektorem szkoły był Tytus Burczyk (1973 – 1976), który własną edukację muzyczną rozpoczął w Wilnie w 1944 r., a w roku 1956 ukończył Wyższą Szkołę Muzyczną w Sopocie na Wydziale I Teorii Kompozycji i Dyrygentury. Szkołą kierował przez 3 lata, a dziś, pomimo emerytury wciąż czynnie uczestniczy we wszystkich wydarzeniach związanych ze szkołą.

Kolejnym dyrektorem szkoły była Elżbieta Buca (1976 – 1992). W 1968 roku ukończyła Państwową Wyższą Szkołę Muzyczną w Gdańsku. Funkcję dyrektora pełniła 16 lat, do 1992 roku. Jako dyrektor nadzorowała remont i rozbudowę obecnej siedziby Państwowej Szkoły Muzycznej w Starogardzie.

W latach 1992 – 1995 była założycielem i dyrygentem chóru LAUDAMUS DOMINUM w Starogardzie Gd. i od 1982 chóru COR MARTIS w Czarnej Wodzie.

Stanisław Karbowski (1992 – 1998) ukończył Państwową Wyższą Szkołę Muzyczną w Gdańsku na wydziale instrumentalnym w klasie klarnetu u prof. Mieczysława Pietrasa. W latach 1969 – 1992 był muzykiem Teatru Muzycznego w Gdyni oraz Państwowej Opery i Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku. Od 1977 był nauczycielem klasy klarnetu w starogardzkiej szkole muzycznej. Był również założycielem i dyrygentem Starogardzkiej Orkiestry Dętej, która funkcjonuje do dnia dzisiejszego. W oparciu o uczniów i absolwentów szkoły muzycznej założył w 1993 roku Big Band przy Starogardzkim Centrum Kultury.

W 1998 r. został Prezydentem Miasta Starogard Gdański i wówczas dyrektorem został Tadeusz Negowski (1998 – nadal), który z ogromnym powodzeniem kieruje szkołą do dnia dzisiejszego. W 1992 roku ukończył Akademię Muzyczną w Gdańsku na wydziale instrumentalnym o specjalności klarnet u prof. Mieczysława Pietrasa. Ze szkołą muzyczną jest związany prawie od początku jej istnienia. Od 1975 jako uczeń, a później nauczyciel klasy klarnetu i obecnie dyrektor.

Przez wiele lat prowadził chóru LAUDAMUS DOMINUM przy parafii pw. Św. Wojciecha w Starogardzie Gd., od 2008 jest założycielem i dyrygentem Pelplińskiej Orkiestry Dęte. Przez wiele lat kierowania szkołą dąży do stworzenia komfortowych warunków do kształcenia młodych muzyków. Dzięki staraniom dyrektora Tadeusza Negowskiego w 2008 roku młodzież rozpoczęła naukę w nowo powstałej klasie perkusji.

Banery/Logo